0-2 Yaş Arası Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi doğum öncesi gelişim, doğum anı ve doğum sonrası gelişim olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Bu yazımızda doğum sonrası gelişimin ilk iki yılında bizleri ve çocuğumuzu neler beklediğine değineceğiz.

Doğumdan birinci aya kadar olan süreci inceleyecek olursak; yenidoğan birçok refleks ile dünyaya merhaba der. Bu dönemde en önemli refleksi emme refleksidir. Yenidoğan ağzına herhangi bir cisim bile değse onu hemen emmeye başlar ki kimi zamanda ağzında herhangi birşey olmasa dahi emme refleksi gösterebilir. Bu refleks doğum sonrası ilk haftalarda annesinin memesini veya kendi parmağını emmek olarak görülsede ileriki aşamalarda nesneleride emer. Yenidoğan bir aylık olduğunda artık meme ucunu ayırt eder ve aç iken ona sunulan farklı nesneleri iter ve memeyi arar.

0-1 ay aralığında bebek işitir fakan sesin nereden geldiğine bakmaz. Bu dönemde gözünün önünde duran nesneler kaybolduğunda onu aramaya çalışmaz.

1-4 aylık gelişime değinecek olursakta bu dönemde bebek yaptığı bir hareketten mutlu olursa onu tekrar etme eğilimi gösterir. Örnek verecek olursak, bacaklarını hareket ettirdiğinde memnun olursa neşe ile bu hareketi tekrarlar.

Görme duyusunda artık kendi bedenini merkeze almakla beraber elinde olan bir nesne yere düştüğünde bunun farkına varır eline dikkatle bakar yalnız elinden düşürdüğü nesneyi aramaz.

4-8 aylık iken bebek, kendi bedeni ile beraber dünyaya da odaklanmaktadır. Örnek verecek olursak karşınında ki kişinin elinde bulunun oyuncak saklandığında o oyuncağın kaybolduğunu zanneder. İşte bu durumda oyuncak tekrar ortama sokulduğunda bu durum bebeğe çok değişik gelir ve bu durum hoşuna gider, “ce ee oyunu”nda bebeklerin mutlu olması bu yüzdendir.

8-12 aya aralığında artık amaçlı davranışlar başlar. Kaybolan nesneyi arama eylemi gösterir ve ona ulaşmak için çaba sarf eder. Yalnız kaybedilen nesne bir battaniyenin altına saklandı ise nesneyi ilk olarak orada arayıp bulduğu için nesne bu kez başka bir objenin altına saklansa dahi bebek yine onu battaniyenin altında arayacaktır.

12-18 aylar arasında bebeğimiz artık yürüyebilme yeteneğini sergileyebildiği için daha özgür hareket edebilmekte ve dünyayı keşfetmeye çalışmaktadır. Meraklı olduğu bir dönemdedir ve bu aşamada yeni yeni nesneler, durumlar keşfetme eğilimindedir. Bu dönemde çekme eğilimini keşfetmiştir ve değişik nesneleri çeker ve sonuçlarını neler olduğunu öğrenir. Örneğin annesinin saçını çektiğinde annesinin bağırdığını, oyuncak bebeğin saçını çektiğinde herhangi bir tepkiyle karşılaşmadığını kendi saçını çektiğinde ise acı duyduğunu algılar.

18-24 aylık bir bebeğin gelişimini inceleyecek olursak bu dönemde artık problem çözme aşamasındadır. Artık bu süreçte zihinsel kombinasyonlar da yapabilir. Bu duruma örnek verirsek eğer parka gitmek istediğinde kıyafetlerini alıp yakınında ki kişiye gösterir. Bir kaç gün önce kardeşimin yaptığı bir davranışı bir kaç gün sonra tekrarladığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde herhangi bir nesne, bulunulan ortamdan kaldırıldığında bebek eğer onu arama eylemi gösteriyorsa bu aşama da onun nesnenin var olduğuna inandığı düşünülür fakat ortamdan kaybedilen nesneyi aramıyorsa bebeğin nesnenin var olmadığına inandığı düşünüler.

Doğumdan sonra geçen ilk iki yıl bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli olduğu kabul edilir. Onun gelişim aşamaları iyi bir şekilde bilinir ise onun gelişimine katkıda bulunmanın daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir