8 Ev Yapımı Bebek Yemeği Tarifi (Aylara Göre)

Kendi bebek yemeğinizi yapmak için mutfakta usta olmak zorunda değilsiniz. Elverişli olsa da ticari bebek gıdaları işleme sırasında vitamin ve besin değerini ve/veya lezzetini yitirebilir.

Bu 8 basit tarif hızlı, ucuz ve hepsinden önemlisi market raflarında bulunan yiyeceklerden daha besleyicidir. Bebeğiniz için bebek yemek tarifleri arayışında olduğunuz sürece dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullanacağınız malzemelerin doğal olmalarına özen göstermektir. Marketlerden satın alacağınız hazır gıda, meyve ve sebzeler (evet meyve ve sebzeler de) konvansiyonel tarımla üretilmiş ürünlerdir ve asla doğal değildirler.

Bebeğiniz Katı Gıdalar İçin Hazır Mı?

Amerikan Pediatri Akademisi’nin, 2012’de yayımladığı bir dizi makalede (*) bebeğinizin diyetine katı yiyecekler eklemeye başlamak için 6 aya kadar beklemenizi önerir, ancak bazı insanlar belirli gelişim aşamalarına ulaşıldığında en az 4 aylık iken başlar.

2013 yılında yapılan bir araştırmaya (**) göre, 6 aylık iken bazı katı yiyecek türlerini yemeye başlayan bebeklerde alerji ve astım riski azalmıştır.

Bebeğin dik oturması ve başını dik tutması çok önemlidir. Katı gıdaya ilgi belirtileri göstermeleri de önemlidir. Çocuğunuzun doktorundan onay aldıktan sonra, bebeğinizin ilk yiyeceklerini hazırlamaya başlayabilirsiniz!

Akılda Tutulması Gereken Birkaç Husus

Bebek maması hakkında düşünürken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır:

 • Bebekler yeni yeni katı gıdalar tüketmeye başladıklarında sadece yaklaşık 1 ila 2 yemek kaşığına ihtiyaç duyar, bu nedenle porsiyonları küçük tutun.
 • Mutlaka çocuğunuzun herhangi bir gıdaya, proteine alerjisi olup olmadığını öğrenin. Yaygın alerjenler arasında yumurta, yerfıstığı, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri bulunur.

Bazı insanlar mümkün olduğunca organik, doğal ve ot ile beslemeyi tercih ederler. Bazı yiyecekler, daha fazla (sebze ve meyveler üretilirken zararlılara karşı koruma sağlanması amacıyla kullanılan) pestisit (zehir) kalıntısı içerebilir. Bunlar:

 • Elma
 • Şeftali
 • Nektarin
 • Çilek
 • Üzüm
 • Kereviz
 • Ispanak
 • Tatlı biber
 • Salatalık
 • Çeri domates
 • Patates

4 ila 6 Aylık Bebek Yemekleri Tarifleri

Bebeğiniz 4-6 aylıkken, basit, tek bileşenli püreleri tercih edebilirsiniz. Bu, bir gıda alerjisi veya hassasiyetini tespit etmenize ve tanımlamanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuzun münferit gıdalara toleransını gördüğünüzde, lezzet ve beğeniyi arttırmak için kombinasyonlar deneyebilirsiniz.

Bezelye Püresi

Bezelye, küçük ama güçlü bir beslenme kaynağıdır, A ve C vitaminlerini, demir, protein ve kalsiyum içerir.

Bezelyeyi mümkün olduğunca pürüzsüz hale getirmek için iyice ezdiğinizden emin olun.

 • Bir tencerenin içine bir steamer (buharda pişirici sepet – tel süzgeç) yerleştirin ve sepetin tabanının hemen altına kadar su ile doldurun. Suyu kaynatın. Bezelye ekleyin, kapağı kapatın ve yumuşayana kadar yaklaşık 15 dakika buharda haşlayın.
 • Bezelye ve anne sütünü bir blender veya mutfak robotuna yerleştirin ve kremaya dönüşünceye kadar püre haline getirin. Topakları almak için karışımı ince gözenekli bir elek ile süzün.
 • Bezelye karışımını küçük buz küplerine dökün, hava geçirmeyecek plastik poşetlere koyun ve katı olana kadar 2-3 saat kadar dondurun. Donmuş küpleri tekrar kapatılabilir bir plastik torbaya aktarın ve dondurucuda saklayın.
 • Servis yapmak için, mikrodalgada küpleri ılık olana kadar yaklaşık 30 saniye ısıtın. İyice karıştırın.

Anne sütü yerine mama veya su kullanabilirsiniz. Dondurulmuş küpleri dondurucuda en fazla 2 aya kadar saklayın.

Besin Değerleri: Porsiyon Başına: 47 kalori; 0.6 g yağ; 8.4 g karbonhidrat; 2.4 g protein.

Muz Püresi

Genellikle “mükemmel” yiyecek denilen muzlar potasyum ve lif bakımından zengindir.

Muzlar aynı zamanda doğanın kendi antasitlerinden biri olarak bilinir ve midede çok yumuşaktır. Her ne kadar muzlar bebekler için en iyi yiyeceklerden biri olsa da aşırıya kaçmamak için dikkatli olun. Çok fazla muz kabızlığa neden olabilir.

Soyulması ve hazırlanması kolay olan muzlar, sütten kesmenin temelini oluşturur. Muz püresi besinlerle doludur ve enerji sağlar.

 1. Küçük bir muz soyun ve bir çatalla ezin.
 2. Sütten kesmenin ilk aşamalarında, kıvamı azaltmak ve tanıdık bir tat eklemek için gerekirse biraz süt ekleyin.
 3. İlk katı besin denemeleri yapıyorsanız anne sütü eklemeniz tavsiye edilir.

Avokado Püresi

Bu avokado, bebeğin beyni ve fiziksel gelişimi için harika bir “iyi yağ” gıdasıdır. Ayrıca, mükemmel olgunlaşmış avokadoların kremsi dokusu, bebeklerin beğenisini kazanmaktadır.

Kararmayı önlemek için, avokado tohumunu buzdolabında bulunduğu sürece püre içine koyun.

Bir avokadonun 1 / 5’inde yalnızca 50 kalori, 20 vitamin ve mineral bulunur! Besin yoğunluğu hakkında beslenme uzmanıyla konuşun. Avokado ayrıca şunları içerir:

 • Folik Asit
 • Lif
 • Potasyum
 • E vitamini
 • Demir
 • Beyin ve sinir sistemi gelişimine yardımcı olan sağlıklı yağlar

Taze Mama;

 • Avokadoyu bir çatalla ezin veya bir mutfak robotunda karıştırın.
 • İstenilen kıvamı elde etmek için anne sütü veya suyla karıştırın.

Taze mama hemen tüketilmelidir. Artanı bebeğinize daha sonra yedirmek üzere saklamayın.

Uzun Ömürlü Mama;

 • Avokadoyu bir çatalla ezin veya bir mutfak robotunda karıştırın.
 • Buzdolabı buzluklarına bölün, hava geçirmez plastik poşete koyun ve dondurun.
 • Kullanmadan önce gece buzdolabında çözün veya sıcak suyun üstüne yerleştirilmiş bir kâse ile eritin.
 • Çözüldükten sonra istenen tutarlılığa ulaşmak için anne sütü veya suyla karıştırın.

7 ila 9 Aylık Bebek Yemekleri Tarifleri

7-9 aylık bir bebek için birden fazla malzemeyle daha kalın püre yapabilirsiniz. Her seferinde yeni bir bileşen sunmayı ve alerjik olmadıklarını bildiğiniz yiyecekleri karıştırmayı unutmayın. Bu aşamada et ve diğer proteinleri (veya çocuk doktorunuz onay verirse daha erken) ekleyebilirsiniz.

Avokado ve Muz Püresi

İki harika besin kaynağının birleşmesinden oluşan bir püredir: avokado (iyi yağlar ve lif) ve muz (potasyum ve C vitamini).

Muz biraz tatlılık ekler ve genellikle yoğun avokado püresine eşlik eder. Şeker konusunda dikkatli olun ve bebekler için meyve ve sebzelerin doğal tatlılıklarını tercih edin.

Malzemeler

2 Adet olgun avokado

2 Adet olgun muz

2,3 çay kaşığı limon ya da elma sirkesi (pürenin kararmasını engellemek için)

Tercihen 2 çay kaşığı şeker.

Hazırlanışı

 • Avokadoları ikiye ayırın ve tohumunu çıkartın.
 • Muzları soyun.
 • Tüm malzemeleri mutfak robotu ile karıştırın. Oluşan topaklardan kurtulmak isterseniz püreyi temiz bir süzgeçten geçirin.

Elde edilen püre buzdolabı buzluğu v.b. gibi kaplarda saklanabilir. 4 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Dondurulduklarında uzun ömürlü olarak kullanılabilirler. Dondurulan püre eritildikten sonra tekrar saklanmamalıdır.

Balkabağı ve Armut püresi

Balkabağı ve armut birbirine yabancı iki meyve gibi görünse de balkabağının nadiren alerjiye neden olması ve armudun püreye katacağı ek lezzet bebeğinizin damak tadına hitap edecektir. Balkabağının sindirimi çok kolaydır ve beta karoten, C ve E vitamini deposudur. Mamanın besin değerini korumak için buharla pişirmek daha uygundur. Verilen tarif 6 porsiyondur ve buzlukta uzun süreli saklamaya uygundur.

Malzemeler

 • 1 adet orta boy balkabağı (400-450 gr)
 • 1 adet olgun sulu armut

Hazırlanışı

 • Balkabağını soyun, ikiye bölün, tohumları çıkarın ve doğrayın. Yaklaşık 12 dakika haşlayın.
 • Armudu soyun, çekirdeklerini ayıklayın ve doğrayın; kabağın bulunduğu tencereye ekleyin ve 5 dakika ya da kabak yumuşayana kadar pişirmeye devam edin.
 • Bir blenderde püre haline getirin.

Sebzeli Balık Püresi

Patates, havuç, bezelye ve balık, 8 dakikadan daha az bir sürede yemeye hazır lezzetli bir kombinasyon oluşturur. Bebeğiniz için harika basit bir balığa giriş mamasıdır. Metal emilimini en aza indirmek için küçük ve mutlaka deniz mahsulü balıkları tercih edin.

Malzemeler

 • 1 adet patates
 • 1 adet havuç
 • 2-3 adet taze deniz balığı (istavrit gibi küçük balıkları tercih edin.)

Hazırlanışı

Balıkların taze olmasına özen gösterin ve satın alırken mutlaka içlerini temizletin. Tencere içine buharla pişirmeyi sağlayacak kadar içme suyu koyun. Tel süzgeci içme suyunun içine yerleştirin (süzgecin içi su dolmamalı) ve ateşini açın. Su ısındıktan sonra balıkları yerleştirin.

Balıklar buharda haşlanmaya başlarken havuçları olabildiğince ince doğrayın. Havuç parçalarını tencereye yerleştirin.

Patatesleri küçük küpler halinde doğrayın ve bezelyeler ile birlikte tencereye ekleyin. Patates, havuç ve balıklar yeterince pişinceye kadar ateşte bekletin. Lezzet katması açısından sebzeler ile birlikte dere otu da kullanabilirsiniz. Dere otunu parçalara ayırmayın ve bebeğinize yedirmeyin.

9 ila 12 Aylık Bebek Yemekleri Tarifi

9 ila 12 aylıkken, bebeğiniz daha topak topak pürelerin ve ezmelerin tadını çıkarabilir. Yiyeceklerine peynir veya yoğurt gibi süt ürünleri de ekleyebilirsiniz.

Bu aşamada, birçok bebek, ince kıyılmış veya yumuşatılmış yetişkin yiyeceklerini ve karmaşık kombinasyonları bile tüketebilir.

Beyaz Balık, Havuç ve Pırasa Püresi

Bu püre kombinasyonu, lezzetli, beyni güçlendiren bir vitamin deposudur.

Beyaz balık, omega-3 yağ asitleri içerir ve bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimini destekler. Pırasa bazılarınca kardiyovasküler destek sağladığı düşünülür ve havuç antioksidanlarla doldurulur.

Malzemeler

 1. 150 gr beyaz balık filetosu
 2. 3 adet soyulmuş ve ince doğranmış havuç
 3. Doğranmış beyaz ve yeşil kısmı olmak üzere 1 adet pırasa

Hazırlanışı

Orta boy bir tencereyi 5 cm kadar su ile doldurun ve orta ateşte kaynatın. Tel süzgeci tencereye yerleştirin. Balık ve sebzeleri tencereye ekleyin. 15 dakika boyunca buharda haşlayın. Haşlanan tüm malzemeleri bir karıştırıcıya aktarın ve yumuşayana kadar karıştırın.

Buzdolabında 2-3 gün saklayabilirsiniz. Buzlukta 2 ay kadar saklanabilir. Hava geçirmez saklama kaplarını tercih edin.

Nane ve Yoğurtlu Kiraz Püresi

Yoğurt, tatlı kirazlar ve canlandırıcı nane karışımı ile, değerli bir püre kombinasyonu küçük bebeğinizin damağına hitap edecek.

Malzemeler

 • 1 kâse kiraz, taze veya dondurulmuş, çekirdeksiz
 • 3 Yemek kaşığı su
 • Yarım çay kaşığı kabaca doğranmış nane
 • 1 su bardağı sade tam yağlı yoğurt

Hazırlanışı

 • Küçük bir tencereye kiraz ve su ekleyin ve 10 dakika ya da yumuşayana kadar sık sık karıştırarak orta-düşük ateşte pişirin. Hafifçe soğumaya bırakın.
 • Oluklu bir kaşık kullanarak, kirazları bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna aktarın. Nane yapraklarını ekleyin ve 1-2 dakika veya pürüzsüz olana kadar püre haline getirin.
 • Servis için 2 çorba kaşığı püreyi ve 2 çorba kaşığı yoğurdu bir kâseye koyun ve servis yapın.

Sade tam yağlı yoğurt, keçi yoğurdu, fındık ya da bitki bazlı yoğurt servis edebilirsiniz. Şeker eklemeden sade yoğurt servis etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir