Ameliyatsız Varis Tedavisi


Varis
 gün içinde ayakta fazla kalanların hastalığı olarak bilinir. Şiddetli ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerin yanı sıra estetik görünüm açısından da sorunlara neden oluyor. Damar içi lazer uygulaması son yıllarda varis tedavisinde ön plana çıkan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde varis sorunundan ağrı ve iz olmadan kurtulmak mümkün olabiliyor. Radyoloji doktoru Profesör Doktor Mert Köroğlu, varis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kadınlar Daha Fazla Risk Altında

Kalp attığı zaman bir miktar kanı atardamarlar ile dokulara gönderir. Toplardamarlar aracılığı ile vücuttaki kirli kan  kalbe taşınır. Toplardamar duvarında oluşan yapısal bozukluklar, kirli kanın yer çekimi etkisiyle geri akmasını engelleyen kapakların zarar görmesine neden olur. Bunun sonucunda damarlar genişleyerek büyür ve kıvrımlı bir şekil almasıyla varislerin oluşmasına neden olur. Varisler toplumda %15-25 oranında görülür. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla ortaya çıkar. İlerleyen yaşla birlikte varis görülme oranı da artar. Varislerde cilt yerleşimli olabildiği gibi cilt altı derin yerleşimli de oluşabilir.

İşiniz Ayakta Durmanızı Gerektiriyorsa Daha Dikkatli Olun

Varis oluşumunda ailesel yatkınlık vardır. Bununla birlikte öğretmenler, kuaförler, diş hekimleri, garsonlar gibi uzun süre ayakta durmak zorunda olan meslekleri yapan kişilerde varisin oluşma olasılığı yüksektir. Uzun süre ayakta kalmanızı gerektirecek durumlarda; dinlenmek, bacak kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmak ve kilo vermek varis oluşumunun önüne geçebilir.

Varisler Yaşamı Tehdit Edecek Boyutlara Gelebilir

Uzun süre ayakta kalınan günlerin sonunda varisler; ağrı, kaşıntı, yanma, karıncalanma, seğirme, gece krampları ve ödemlere neden olmaktadır. Bunların yanında varisler görüntü olarak da kişileri rahatsız etmektedir. Özellikle geç dönem varis hastalarında renk değişikliği, geniş ancak derin olmayan yaralar oluşabilir. Ayrıca, şiş, koyu renkli ve kıvrımlı ve anormal derecede genişlemiş varislerde iltihap ve pıhtı oluşması durumunda akciğere pıhtı atması gibi sorunlar oluşturabilir. Varis kanamaları çok nadiren de olsa yaşamı tehdit edici olabilir.

Bu Sporlardan Uzak Durun

Bacak kaslarını çalıştırıp damar elastikiyetini artıran egzersizler varis şikayetlerini azaltır ve hastalığın da ilerlemesini yavaşlatabilir. Kan dolaşımını düzenleyen, yürüyüş, yüzme, koşu, dans, ip atlamak, bisiklete binmek gibi faaliyetler varis hastalarına önerilen sporlardır. Ancak karın içi ve varisli bölgedeki basıncı artıran; ağırlık kaldırma, halter, ıkınma hareketini çok fazla tetikleyen zorlayıcı karın hareketleri, karın içi basıncı çok arttıran plates egzersizleri, voleybol, futbol, basketbol gibi sporlardan uzak durulmalıdır.

İşlemden 2 Saat Sonra Yürüyerek Evinize Dönebilirsiniz

Son yıllarda damar içinden uygulanan lazer uygulamaları varis tedavisinde ön plana çıkmaktadır. Önce doppler ile hastalıklı damarın belirlenir. Sonrasında ultrason eşliğinde iğne ile damarın içine girilir. Damar içinde uygun yere fiber yerleştirilir. Bu sayede  uygulanan lazer işlemi, kontrollü olarak damarın içten tıkanmasını sağlar. Uygulama lokal anestezi altında 30-60 dakika sürer. Uygulamanın ardından hastalar 1-2 saat dinlenir ve  yürüyerek taburcu edilir.

Ameliyat izi Olmadan Yaza Girebilirsiniz

Uygulamanın herhangi bir kesi olmadan ince bir iğne girişiyle yapılması hastalara görüntü açısından büyük avantaj sağlar. Damar içi lazer uygulaması ağrısız ve izsiz gerçekleştirildiğinden dolayı ve sağlam dokuların korunması bakımından da tercih edilir. Uygulama sonrası herhangi bir hareket kısıtlaması olmaz. Damar içi lazer uygulamasında hastalığın tekrar etme ihtimali son derece düşüktür.

Varislere Köpük Dokunuşu

Varisleri besleyen damarlar lazer ile ortadan kaldırılır. Sonra aynı seansta köpük haline getirilen ilaçlar kalan tüm varislerin içine de damar yoluyla verilir. Ultrason ile köpük haline getirilen ilacın damara girişi ve ilacın damarda yayılımı takip edilir. Damar içi lazer uygulaması bu işlem sayesinde en üst seviyeye etkinliğe ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir