Anne Sütü Nasıl Arttırılır?, Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Her annenin aklını kurcalayan sorudur sütümü nasıl arttırabilirim sorusu, peki anne sütü nasıl arttırılır, anne sütü arttırmak için neler yapılabilir sizler için bu soruları araştırarak uzmanlar tarafından önerilen tüm uygulamaları aşağıda belirttik

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Anne sütünün saymakla bitmeyen yararlarından ziyade hem bebeğin düzenli beslenmesi ve bebeğin gelişme dönemini tamamlaması açısından en değerli yüksek besindir. Yeni doğan bir bebeğin doğduğu andan itibaren ilk altı boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğinin önemini uzmanlar tarafından açıklamaktadır. Yeni doğan bir bebek için anne sütünde bulunan pek çok vitaminin ilk altı ay boyunca bebeğin gelişmesini sağladığından dolayı hiçbir şekilde ilk altı ay boyunca anne sütü haricinde bir ek gıda önerilmemektedir.

Anne sütünün mucizevi besin değerleri bulunduğundan dolayı bebeklerin vazgeçilmez bir besin değeridir ancak bazen annenin sütü oluşmadığından dolayı bebek aç kalarak gelişmesi yavaşlayabiliyor. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucu bu durumu da ortadan kaldırarak bir takım yiyeceklerin ve içeceklerin anne sütü üretimini arttırdığını kanıtlamıştır. Ve belirtilen besinleri tüketen annelerin sütlerinde artış olduğu gözlemlenerek süt yaptığı kanaatine varılmıştır.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

  • Kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt, peynir ve süt her gün tüketildiği takdirde anne sütü fazlasıyla artmaktadır. Emziren annelerin herhangi bir öğünü geçiştirmek gibi bir lüksü olmadığından dolayı kesinlikle kahvaltı yaparak peynir ve süt ürünleri ile birlikte haşlanmış bir adet yumurta tüketmelidirler.
  • Balık, bebeğin zihinsel gelişimini hızlandırdığı yönünde kanıtlanan balık haftada en az iki veya üç defa olmak üzere tüketilmesi gerekmektedir. Bebeğin zihinsel gelişiminden ziyade anne sütü taşacak şekilde üretim sağlayabiliyor.
  • Tavuk ve kırmızı et tüketildiği takdir de anne sütü artıyor. Haftada bir defa olmak üzere haşlayarak tüketebilirsiniz eğer ki sebze seviyorsanız ki sebzeyle daha fazla yararı olacağından dolayı uzmanlar sebze ile tüketilmesini önermektedir.
  • Besin değeri yüksek olan bir diğer içeceğimiz çorbalardır, her türlü çorbayı tüketebilirsiniz ancak emziren annelerde mercimek çorbası bebeğe gaz yaptığından dolayı fazla önerilmemektedir. Sebze çorbaları içmeniz doğrultusunda almış olduğunuz yüksek besin değerleri süte geçerek, sütten bebeğe geçer ve bebek gelişimi bu sayede hem güvenli hem de hızlı bir şekilde tamamlanır.
  • Meyve tüketin incir, elma ve kayısı fazlasıyla süt üretimini ve kalitesini arttırmaktadır.
  • Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye çalışın özellikle de bu yeşil yapraklı sebzeleri haşlayarak tüketin peki nedir bu yeşil yapraklı sebzeler; brokoli, ıspanak ve lahana.
  • Atıştırmalık ara öğünler edinin susamlı ürünleri tüketmeye çalışın, fıstık, badem ve ceviz ile de destekleyin. Saymış olduğumuz besinlerin, besin değerleri fazlasıyla yüksektir.
  • Özellikle fazlasıyla anne sütü üretimi arttıran çavdar ekmeği, buğday ekmeği, mısır ekmeği, pirinç, makarna ve bulgur pilavıdır. Ancak bulgur pilavının da gaz yaptığı yönünde bir takım söyleyişler mevcuttur.

Anne bebeğini emzirdiğinden dolayı vücudunda fazlasıyla su kaybı yaşamaktadır bu su kaybını yaşadığından dolayı vücut anne sütü üretimini yavaşlatmaktadır. Günde en az 2,5 litre civarı su içen annelerin sütlerinde fazlasıyla artış gözlemlenmiştir. Suda bulunan minerallerden dolayı süt üretimi artmaktadır ve bebeğinizin su kaybını süt ile tamamlanması yönünde açıklama yapan uzman kişiler kesinlikle 2,5 litre su tüketilmesini önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir