Bebeğinizi Hastalıklardan Korumanın Pratik Yöntemleri

Bebeklerimiz ailemizin en değerli varlıklarıdır. Ve yeni doğdukları zaman daha çok bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyarlar. Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla, henüz güçlü bir bağışıklık sistemi olmayan bebeklerimiz hastalıkların hedefi haline geldi. Sizlere bu yazımızda bebeğinizi hastalıklara karşı korumanın pratik yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1. Bebeklerimizi kendi giydiğimizden bir kat daha fazla giydirmemiz gereklidir. Biz üşüyorsak eğer onları da giydirmeliyiz. Çok fazla giydirerek bebeğin terlemesine yol açmamalıyız. Çünkü insanlar terleyip terleri soğuduktan sonra hasta olurlar, bebeklerde de aynı durum söz konusudur. Eğer bebeğimiz terlemişse üstünü komple değiştirip, yerine yeni kıyafetler giydirmeliyiz. Bulunduğumuz konum itibariyle yeni kıyafet giydiremiyorsak, bir bebek mendili veya yumuşak kumaştan yapılmış temiz bir bezi alarak sırtına koymalıyız.

2. Bebeklerimizin en önemli uzuvlarından olan baş ve ayaklarını soğuklara karşı iyi korumalıyız.  Çünkü soğuğa en hassas bölgeler buralardır. Peki nasıl korumamız gerekli? Dışarı çıkarken ensesini ve kulaklarını tam örtecek içi mümkün olduğunca yumuşak ve sıcak tutan kumaştan yapılmış olmasına özen göstermeliyiz. Ayakları içinse yine yumuşak dokudan yapılmış boğazlı olan patikleri tercih etmeliyiz.

3. Bebeğimiz eğer 8 ayın üzerindeyse mandalina, portakal gibi turunçgilleri yemesinde bir mani yoktur. İsterseniz sıkıp ya da cam rende de rendeleyerek püre halinde de bebeğinize yedirebilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmamakta yarar var. Bu turunçgiller asit içerdiği için bebeğinizin dışkısını asitlendirerek, poposunu pişik yapabilir. Eğer pişik olduysa popolin veya doktor tavsiyesiyle verilmiş kremleri kullanın. Ama bebeğiniz kremlere karşı reaksiyon gösteriyorsa krem sürmeyip, sabırlı olarak kendiliğinden geçmesini beklemelisiniz. Bu süreç 3-4 gün sürebilir.

4. Bebeğiniz öksürüyorsa, ayva meyvesinin içindeki çekirdeklerini çıkarıp bir cezvede su ile birlikte iyice kaynatın. Ve Ilık bir şekilde bebeğinize içirin. Bebeğinizin göğsündeki hırıltının bir kaç gün içinde geçtiğini göreceksiniz. Bir başka yöntem ise hakiki zeytin yağını ılıtıp bebeğinizin göğsüne ve sırtına yavaşça sürün. Üstüne küçük gazete parçaları koyun. Onun üzerine de kalın bir kumaş ya da bez yerleştirin ve sabaha kadar bekletin. Gazete koymadaki amaç gazetenin havayı içeri sokmayarak bebeğinizin göğsünü ve sırtını iyi bir şekilde yumuşatıp hırıltısını ve öksürüğünü gidermesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir