Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bakımı, normal bir çocuk bakımından daha farklı olduğu için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da bulunmaktadır. Bu önemli noktalar bebeğin gelişimi konusunda büyük rol oynamaktadır. Bu temel bakımlardan ilki bebeğin temizliği konusudur. Özellikle banyo konusu; bu konu hassas olan bebek cildi için dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Bebeğin banyo edilmesi sırasında kullanılacak hijyenik ürünler bebeğin cildine zarar vermeyecek özellikte olmalıdır. Bu ürünlerin seçimi konusunda, ürünlerin arkalarında yazan özellikler kısmına bakılarak ürünler seçilebilir. Bir diğer konu bebeğin beslenmesi ve dinlendirilmesi konusudur.

Bebeğin yemek ihtiyacı her zaman tam vaktinde karşılanmalıdır. Bu sayede bebeğin anne ile arasındaki güven ve bağlanma ilişkisi de daha sıkı olacaktır. Ayrıca bebekler ilk zamanlar doğaları gereği uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu bebeğin gelişimi açısından önemli olan kısımlardan bir tanesidir. Bebeğin uyku sırasında rahatsız edilmeden uykusunu iyice alması sağlanmalıdır. Bu sayede bebek daha sağlıklı olabilmektedir. Başka bir konu, bebeğin altının değiştirilmesi ve rahatlatılması ihtiyacıdır. Bu ihtiyacın karşılanması hem bebeğin huzursuzluğunun giderilmesi hem de anneye olan güvenin güçlenmesi üzerinde etkilidir. Son olarak yine dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi, bebeğin çevreden gelebilecek olumsuzluklara karşı korunması.

Özellikle bizim toplumumuzda yaygın olan bebeğin elden ele dolaştırılması veya sürekli birileri tarafından öpülüp sevilmesi, bebek adına büyük bir risk oluşmaktadır. Çünkü bunun sonucunda bebeğe çevreden birçok hastalık veya virüs bulaşabilmektedir. Bunun sonucu olarak da zaten zayıf olan bağışıklık sistemi büyük hasar alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir