Bebeklerin Gelişime Katkı Sağlayan Oyuncaklar

Gözünüzden çok sevdiğiniz minik yavrunuz artık büyüdü. Oyun çağına gelmesiyle birlikle güvenli oyuncak araştırma içerisine mi girdiniz? Bu makalemiz tam size göre. Bebeklere hangi aylardan itibaren hangi oyuncaklar verilir? Bir oyuncağın güvenli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Oyuncaklarda olması gereken işaretler nelerdir? Buyurun hepsi makalemizde.

Bebeğinize alınabilecek ilk oyuncaklar olarak yatak dönencesi, peluş oyuncaklar, çıngırak, titreşimli müzikli Ana kucağını gibi dikkat çekici oyuncakları sıralayabiliriz. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde ise duyma yeteneğinin gelişmesi için müzikli oyuncaklar tercih edebiliriz.

Bebeğiniz 2 aylık olduğunda tutma becerisinin gelişimi için çıngıraklı oyuncaklar, puset oyuncakları ve parlak renkli hışırdayan peluş oyuncaklar dikkatini Çeker. Bebeğinizin el ve ayak gelişimi için oyun halısı da en uygun oyuncak çeşidinden biridir.

Bebeğiniz 5. ayına gelene kadar renkli, sesli ve büyük yumuşak oyuncaklarda oyun halısında rahatlıkla oynayabilir.

Bebeğiniz 6. ayına geldiğinde ise emekleme oyuncaklarından hoşlanacaktır. Bebeğiniz emeklemeyi öğrenip oturmaya başladıktan sonra ise küpler, blok oyuncaklar ve aktivite masasında rahatlıkla oyun oynayabilir.

Bebeğiniz 10 aylık olduğunda ise ilk boyama kitabı ve kalemini alabilirsiniz. Bebeğinizin çok hoşuna gidecektir. Ve bisiklete de binebilir.

Bebeğiniz 12 aylık olduğunda ise hareketli oyuncaklar, zeka gelişimi için eşleştirmeli oyuncaklar ile çok rahat bir şekilde oyun oynayabilir.

Hangi Oyuncağın Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Oyuncak alırken ilk tercihiniz olarak bebeğinizin yaşına uygun oyuncak olmalıdır. Oyuncağın kurşun içermemesine önem verilmelidir. Çünkü kurşun içeren oyuncaklar zehirlenmeye yol açabilir. Amerika’da yapılan araştırmalar da oyuncakların 3’de 1’ inde orta ve yüksek olarak kadmiyum, civa ve diğer zararlı kimyasallar ortaya çıkmıştır. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus da Oyuncağın Çin malı plastik olmamasına dikkate etmenizdir. Çünkü birkaç sene önce yapılan araştırmalar da Çin’de üretilen oyuncaklarda kurşunlu boya olduğu ortaya çıkmış ve 9 milyon oyuncak piyasadan toplanmıştır.

Alınabilecek Oyuncaklarda Olması Gereken İşaretler Nelerdir?

CE işareti : Tüm oyuncaklarda olması gereken önemli bir işarettir. Bu işaret oyuncağın güvenli  uygun olduğuna ilişkin garanti kapsamındaki bir işarettir.

Ayrıca oyuncak alırken yaş sınırı yazısı mutlaka olmalıdır. Boğulmaya karşı olan Oyuncaklarda mutlaka uyarı yazısı olmalıdır. Makalemizi beğenmeniz dileği ile sevgi ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir