Çocuğunuzu Sanal Tehlikelere Karşı Koruyun

Çocuklarımız ailemizin en değerli varlıklarıdır.  Doğumundan büyümesine kadar bir çok sıkıntıya katlanır, onların rahat ve sağlıklı büyümesi için bir çok fedakarlıklara katlanırız.  Bunu şüphesiz her anne baba yapmaktadır. Çocuğumuz için hiç bir şeyi esirgemez, her şeyin en iyisine onu layık görürüz. Çocuğumuz daha küçükten başlar bilgisayarda oyunlar oynamaya. Bizimde belki biraz işimize gelir bizi fazla rahatsız etmeyip kendi başına oyun oynaması. Sonra okul çağına gelir dersler başlar. Her aile çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister ve bunun için ne gerekliyse yapmaya çalışır. Ve artık çocuğumuz ödev yapmak için bilgisayarla, internetle daha fazla haşir neşir olur. Fakat ölçü bir yerde kaçmakta bazı aileler internetle çocuğu aynı odada baş başa bırakmakta.

Çocuğumuzu hiç bilinçlendirmeden, güvenli internet kullanımını öğretmeden, onu internetten gelebilecek zararlar karşısında uyarmadan internet dünyasına salıveririz çocuğumuzu. Çocuğumuzu bu tehlikelere karşı korumak istiyorsak;

1.Kuralımız:  Küçük yaştaki çocukların interneti ailesiyle kullanması ve evdeki bilgisayarların ortak kullanım alanlarında olması gerekmektedir.

2.Kuralımız:  Bilgisayarımızda güvenli internet filtresi olması. Bu konuda bir çok tartışma oldu. Yok özgürlüğümüz kısıtlanmasın. Güvenli internet çağ dışılıktır, yasaklarla yönetilen ülke vs. bir çok söylemle karşılaştık. Peki sormak istiyorum. Çocuğunuzun internetteki her türlü içeriğe erişmesi bir özgürlük müdür? Bence sorulması gereken asıl soru bu.  Her aile güvenli internete geçmelidir bizce. Kendini düşünmüyorsa çocuğunu düşünmelidir. Madem hayattaki en değerli varlıklarımızın çocuklarımız olduğu konusunda hemfikiriz, o zaman bu konuda da yapılması gerekenleri ihmal etmemeliyiz.

3.ve Son Kuralımız: Kendimizi de güvenli internet kullanımı konusunda biliçlendirelim. Çünkü kendimiz ne kadar bilgili olursak bu bilgiyi de o kadar hayatımızı yansıtabilir ve uygulamaya koyabiliriz. Maalesef bilgili olmayan ailelerin çocukları da bilinçsiz bir şekilde internet kullanmakta. Aileler çocuğuna güvensiz bir internet sağlayarak ona iyilik yaptığını bile düşünmektedir. Fakat yapılabilecek en kötü kötülüklerden birini yaptığını görmemek veya görmek istememektedir.  Bizde yazımızı güvenli internetin sloganıyla sonlardırmak istiyoruz.

SAĞLIKLI BİR NESİL İÇİN GÜVENLİ İNTERNETİ SEÇİN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir